Z Las Vegas přes Death Valley do Fresna

Tato trasa je 900 kilometrů a možností kudy z Las Vegas do Fresna jet je asi 5. První akce po 100 km je nevadské město Pahrump.

 Když sem přijedete tak si říkáte : Proč tu ti lidé bydlí ? Každopádně Pahrump má 35000 obyvatel a toto pouštní město stále roste.  Zajímavosti města jsou neuspořádané a různorodé.  Znalci filmů ví, že podle  parody filmu   Mars útočí  v Pahrumpu přistáli Ufoni.  Další zajímavostí je muzeum veřejných domů a na benzínce, která je ještě kasínem / jsme stále v Nevadě/ mají jako atrakci akvárium se žralokem. Nějaké pozemky zde též zakoupil již zemřelý Michael Jackson.

 Při průjezdu městem jsem v minulosti u cesty v poušti několikrát viděl muže ve stetsonu s velikou americkou vlajkou. Jednou jsem se ale už musel zastavit a podiskutovat.  Bylo zrovna  po volbě prezidenta Obamy a tak jsem se ho zeptal  jak je s volbou spokojen.  Najednou jsem si všiml, že u pasu kraťasů má zavěšený revolver. Tak jsem už raději na odpověď nečekal a pokračoval dál stylově do Údolí smrti. Muž s vlajkou  a heslo Pahrump ve vyhledávači  určitě sdělí podrobnosti o tomto muži. My jsme pokračovali pouští.

Pak přejedete do Kalifornie a před vjezdem do NP Death Valley - Údolí smrti  je další místo, které stojí za zmínku. Představte si, že jedete po poušti píchnete pneumatiku,  zajišťujete opravu a nakonec  se v místě usadíte na zbytek života. Divné ?  Ne ještě ne, nutno ještě dodat, že jste  herečka z newyorské Broadwaye.  Ano nyní už to divné je.  Ale každopádně je to realita a tak se z bývalé ubytovny pro dělníky  továrny na těžbu boraxu , stala opera.  Amargosa opera a paní Marta Becket  to je pojem.  Především v oblasti křižovatky  mezi Pahrumpem, Shoshonem a Furnace Creek. Podrobnosti včetně videí  pod heslem Amargosa opera jsou na internetu.

My ale pokračujeme dál pustinou a první zastávka národního parku je Zabriskie Point.  Místo je pojmenované po řediteli  těžební společnosti  Harmony Borax factory panu Zabriskiem, který jak jsem se dočetl na práci v této  náročné oblasti najal čínské dělníky.  Slovo Harmony a místní teploty kolem 40 C  v souvislosti  s těžbou nějak nesedí. 

Furnace Creek je centrem parku a zde je visitors centrum, muzeum, obchod, restaurace, hotely i golfové hřiště.  Zde jsme zažili nedávno 117 F a mínus 32 krát 5 děleno 9 dává velmi pěkných 47 C. Před muzeem  boraxu je další na tuto oblast naprosto nelogická věc. Proto ji tam ale určitě dali, starý velký litinový radiátor. Asi abychom měli nad čím přemýšlet až pojedeme pryč.

My jsme ale ještě přejeli na nejnižší místo na západní polokouli - Badwater. Ten leží 85 metrů pod mořskou hladinou a na solné pláni je malá louže s opravdu špatnou vodou, která  je z okolních hor.

Na zpáteční cestě do Furnace Creeku jsme potkali,  jako už několikrát v minulosti,  kojotku, která  se naučila stavět auta tak, že se jednoduše postaví na silnici a čeká.

Dále zastávka u dun a ven z Údolí smrti, které se smrtí ani nemá moc společného.  Několik trailů tudy do Kalifornie sice šlo, některé dokonce zabloudily a  na pomoc čekali i měsíc.  Přežili  ale všichni kromě jednoho starého nemocného.  A když opouštěli údolí tak jedna z žen se ohlédla a prohlásila : Sbohem údolí smrti ! A tak to vzniklo.

Další údolí se jmenuje Panamint Valley a jím projíždíme do dalšího bodu Trona.  Při průjezdu krajinou nás napadají výrazy jako Ladovská krajina a na město Trona zase V Troně by chtěl žít každý.

Tedy abychom to vyjasnili název Trona vám asi nic neřekne možná budete chytřejší, když napíšu  Na3(CO3)(HCO3)•2H2. Stále nic ? Každopádně se v Troně těží nějaké soli a tomu odpovídá název  i charakter města.

 Živého člověka tu moc vidět není / okolní  teplota 40 C / a tak jsem nějak nepochopil  celou sérii laviček u chodníku vedle silnice.  Tipuji, že za posledních cca 10 let na žádné lavičce v Troně nikdo neseděl. Ale můžu se mýlit.  Lavičkový majstrštyk je v jednom místě, kde je u chodníku dokonce strom a jsou zde lavičky dokonce  dvě a to za sebou jako v kině.

V Troně vezmeme benzín a pokračujeme dál do Ridgecrestu na oběd.  Ridgecrest  jižně od vojenské základny China Lake a zde je už jiná přátelštější atmosféra. Především v čínském buffetu na obědě. Život je zde především díky uvedené letecké základně.   Dále pokračujeme přes Mojave a nižší část hor Sierra Nevada do zemědělské oblasti  Bakersfield.  Zemědělství ale není hlavním zdrojem příjmů. Tím je je ropa. Je to jedno z největších nalezišť  v USA a ropa se dobývá tlačením páry do země.

A pak už jen na dálnici č. 99  a na sever  do Fresna je to už pouhých cca 200 km.  Pokud vyjedete v 8 hodin ráno z Las Vegas a pojedete touto trasou,  do Fresna přijedete  kolem 8 hodiny večer.

Autor: Přemysl Černý | pondělí 13.1.2014 19:10 | karma článku: 9,06 | přečteno: 585x
  • Další články autora

Přemysl Černý

Whitehorse Yukon a okolí

30.8.2016 v 0:00 | Karma: 8,65

Přemysl Černý

Ostrov Vancouver a okolí

4.2.2016 v 8:46 | Karma: 11,75

Přemysl Černý

Tak jsem si četl o válce.

20.10.2015 v 11:20 | Karma: 10,68

Přemysl Černý

Free Tibet ! Od koho ?

13.10.2015 v 13:59 | Karma: 17,76

Přemysl Černý

Tenkrát na Aljašce a Yukonu

13.11.2013 v 0:49 | Karma: 9,27

Přemysl Černý

Jižní Arizona Tucson a okolí

28.10.2013 v 19:29 | Karma: 13,39
  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 486x
pracující člověk - cestovatel