Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Whitehorse Yukon a okolí

30. 08. 2016 0:00:00
Yukon je obrovský stát. Jak oni sami píšou na plakátech Yukon je větší než život. Každopádně 480 000 km2 je pro cca 30 000 obyvatel dost místa.

Převedeno na naši rozlohu si představte, že Česká republika má jen 6000 obyvatel a z toho 5000 žije v Praze. Tak je to alespoň zde na Yukonu. Většina žije ve Whitehorsu, celkem asi 26 000. Město leží na rovině od severu k jihu na ploše asi 2 km x 800 metrů, delší strany jsou ohraničeny rychle tekoucí zásadní řekou tohoto kusu světa Yukonem na východě a vyvýšeninou na západě . Za ní je ještě letiště a pokud půjdete z hotelu na letiště pěšky, jako já , musíte odbočit na Black street, jít po schodech k letištnímu plotu a odbočit doprava. Ne doleva jako já minule, naštěstí jsem tam potkal nějakého chlapa se psem a ten mi podal dost cennou informaci, že doleva by to bylo k letištní hale 2 hodiny, zatímco doprava asi 20 minut.

Whitehorse je centrem, zásobovací stanicí, dopravní stanicí a tím byl již za zlaté horečky, kdy se tudy valily tisíce naivních bělochů za zlatem. Naivních proto,že uvěřili novinám a ty vlastně psaly i pravdu, když do Seattlu přijeli asi po roce na Bonanza Creeku kutající první zlatokopové s tunou zlata. To bylo něco pro noviny. A vlastně i pro zoufalce v naději. Ze 100 000, kteří se sem vydali přijelo asi 30 000, zlato našlo malé procento a skutečně zbohatlo malé procento z tohoto malého procenta. Kdo určitě vydělal byli obchodníci, bankéři, tanečnice a různé hérečky. Město bylo místem okolo kterého na lodích a vorech pokračovali ti, kteří vylezli náročný Chilkoot pass s velikým nákupem jídla. Pluli dále na západ do Dawsonu. Na začátku města je kolesový parník, který byl ale spuštěn v roce 1937 a tak nemá se zlatokopy tato luxusní doprava do Dawsonu moc společného, ti tudy totiž pluli v roce 1898. Ani železnice, která sem byla postavena v roce 1900 moc nepomohla , zlatá horečka už skončila.

Ale zpět k Whitehorsu. Whitehorse neboli bílý kůň, pojmenováno po peřejích pojmenovaných po koňské bílé hřívě. Ty už zakrylo Swatka lake na kterém je přehrada a elektrárna. Romantiku tohoto místa můžete vychutnat ale v Miles Canyonu před jezerem dále od města.

Nízké budovy s hotely, prodejnami oblečení, suvenýrů, kadeřnickými salony / nevím proč jich tu tolik je / a velkými budovami, které zaplatily státní peníze jako obrovská budova soudu, radnice města, veliká budova místní vlády, tedy v poměru k počtu obyvatel. Dále visitors centrum o půdorysu cca 100 metrů krát 20 metrů s mnoha zaměstnanci, kteří vám podají informace. O tom ale později, byl jsem tam.

Přes zimu určitá část město opustí, je zde 16 hodin ze dne tma a je to depresivní jak mi řekla Češka žijící zde už pár let a pracující na recepci. Možná i proto se chystá přesunout zpět do Čech. Jen musí prodat byt. Pokud byste měli někdo zájem je na prodej malý byt, cena 300 000 Cad.

Domy, byty i pozemky se zde kupují i prodávají jako ostatně všude. Na Beaver Creeku, který je o 500 km severněji na hranici s Aljaškou prodává hoteliér hotel i s benzínkou. To ale musíte mít trochu více na knížce, chce milion. Slíbil jsem mu, že se poptám. Tak se ozvěte a neváhejte.

Yukon je populární pro lovce, rybáře a samozřejmě turisty. Ti ale směřují především do Dawsonu za zlatem a do Skagway. Němečtí návštěvníci ze i občas kupují pozemky, kde si staví na léto sruby. Orientační cena pozemku je 60 000 Cad.

Ve městě žijí samozřejmě původní obyvatelé. Spousta se jich tu potuluje a popíjí pivo nebo posedává u charity. Nechtěl jsem to psát ale když je to pravda tak je to pravda. Možná je ale můj dojem chybný a to, že se tu pohybují trochu zoufalé postavy indiánů je způsobeno tím, že oni zde žijí už dlouho a lidé jsou různí zatímco běloši sem přijíždějí většinou na omezenou dobu a mají už plán, co tu budou dělat. Navíc jak mi řekla recepční, je zde veliký pohyb obyvatel, lidé přijíždějí a odjíždějí za jinou prací.

Paní na informacích jsem se ptal kolik obyvatel Yukonu je z původního národa. Řekla mi, že tyto informace jsou vládní a já se zeptal, zda jsou tajné. Že prý nejsou a protože to paní nevěděla, pokusila odhadnout a tipla si více než 50 %. Nevím, ale oficiální čísla, která jsem potom našel, udávají 24 %. Každopádně mně se zdá informace o počtu obyvatel docela zajímavá pro návštěvníky.

Ale nedivím se, vloni když jsme byli před Denverem na visitors centru Colorada a já se zeptal jedné obsluhující babičky na počet obyvatel Colorada, odešla do kanceláře toto zjišťovat a když se vracela ještě s kolegyní tak spolu potichu mluvily a nenápadně mně sledovaly . Asi babička upozorňovala kolegyni kdo to má takový divný dotaz.

Poslední srovnání teritoria s Evropou. Na spojené ploše Nizozemí, Německa a Československa žije 30 000 obyvatel s tím, že 25 000 těchto obyvatel žije ve hlavním městě Litoměřicích. A cca 24 % obyvatel tvoří původní obyvatelé Litoměřic.

Autor: Přemysl Černý | úterý 30.8.2016 0:00 | karma článku: 6.71 | přečteno: 121x

Další články blogera

Přemysl Černý

Z Port Hardy do Prince Ruperta lodí

Večer jsme přijeli na konec ostrova Vancouver. Dál už to autem nejde. V hotelu Pioneer Inn se zastavil čas a to je dobře.

31.7.2016 v 4:51 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 160 | Diskuse

Přemysl Černý

Ostrov Vancouver a okolí

Nejprve začněme tím okolím. Ve městě-přístavu Prince Rupert žije 13000 obyvatel. Přístav spojuje pevninu BC s ostrovem Vancouver a také s Aljaškou na severu v USA. Vypadá, že se zde zastavil čas.

4.2.2016 v 8:46 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 460 | Diskuse

Přemysl Černý

San Francisco a jeho zadní dvorky

Dnešní den byl na téma volno. A to tak, že celý den. V 10 dopoledne jsem se vydal do zadních dvorků San Francisca. Zadní dvorky? Jo zadní dvorky! A zde to není nijak složité, stačí se vydat kamkoli jižně od Market street.

2.2.2016 v 10:38 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jiří Jurčák

Ligurie – Cinque Terre

Cinque Terre je v Itálii něco podobného, jako u nás Telč či Český Krumlov. Historie kam se podíváš, navíc posazená v subtropických zahradách na útesech nad samým mořem.

19.8.2017 v 12:46 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 213 | Diskuse

Ervín Dostálek

Místo báječné k narození - 204: Že nevíte kdo vymyslel matematické znaménko rovná se (=) ?

Na území britského Walesu najdeme množství turisticky atraktivních lokalit. Za návštěvu stojí kromě hradů i zdejší tři národní parky. Prvním navštíveným byl Pembrokeshire Coast National Park a v něm krásné pobřežní městečko Tenby

19.8.2017 v 11:35 | Karma článku: 3.47 | Přečteno: 76 | Diskuse

Ervín Dostálek

Báječné místo k narození - 203:Prvním navštíveným hradem ve vzpurném Walesu byl Caerphilly

Wales má nejvíc hradů na světě - kolem čtyř stovek. Na konci 13. st. obsadil s konečnou platností Wales anglický král Edward I. a spoutal jej "železným kruhem" královských hradů. Prvním z nich byl hrad Caerphilly 10km od Cardiffu

18.8.2017 v 21:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Korálový miniatlas (III) – Mix 1

Narodili jsme se příliš pozdě na to, abychom mohli v Rudém moři cokoli nového objevit a pojmenovat. Tamní tvorové byli definováni dávno před námi, někteří už v druhé polovině 18. století.

18.8.2017 v 18:05 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 82 | Diskuse

Ervín Dostálek

Místo báječné k narození - 202: Cardiff

Millennium Stadium pro 75 tisíc sedících diváků pro mistrovství světa v ragby i zápasy OH ve fotbalu i vystoupení Madonny a dalších zpěváků a hudebních těles, i hrad, centrum, přístav - to je Cardiff (Caerdydd), metropole Walesu.

18.8.2017 v 8:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 421

pracující člověk - cestovatel

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.